Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ ENG
Людям із порушенням зору (Тестова система)

Франція

       Від самого заснування ОРІДУ НАДУ (Указ Президента України № 824 від 11.09.1995) сферою особливої уваги Інституту (на той час Одеського філіалу Української академії державного управління при Президентові України) було визначено вивчення досвіду Французької Республіки щодо розвитку державної служби, системи професійної підготовки та підвищення кваліфікації державних службовців, забезпечення високої якості надання державних послуг кожному пересічному громадянинові. При розробці програми підготовки магістрів державного управління як НАДУ, так і її регіональних інститутів, за основу було взято саме програму підготовки керівних кадрів Національної школи адміністрування (ENA).
       Зацікавленість Інституту у співпраці із французькими закладами та організаціями знайшла потужну підтримку з боку Академії, а також з боку Посольства Франції в Україні. Пан Жеральд Гарсія, уповноважений представник з питань адміністративних зв'язків при Посольстві Франції в Україні, та пані Катрія Валліскі, радник з питань культури та науково-технічного співробітництва Посольства Франції в Україні, особисто опікувалися проблемами викладання французької мови в ОРІДУ, забезпеченням бібліотеки Інституту франкомовною літературою з актуальних проблем державного управління, посібниками французької мови. На сьогодні бібліотека нараховує 297 видань французькою мовою (в тому числі 163 підручника французької мови).
       При підтримці Посольства Франції в Україні та Міжнародного фонду Відродження слухачі НАДУ, її регіональних інститутів (включаючи ОРІДУ), проходили стажування в Міжнародному інституті державного управління (IIAP), яким було визначено квоту саме для українських стажистів.
       Так, в 1997 році в IIAP пройшли стажування 3 слухача; в 1998 - 3; в 1999 -1; в 2000 - 1.
       Досвід та знання, які були отримані слухачами в ході стажування у Франції, були використані при написанні та захисті магістерських робіт, кандидатських дисертацій, опубліковано низку статей з актуальних питань державного управління в Україні та Франції.
       Колишні стажисти - випускники Інституту - зараз обіймають посади в органах державного управління та місцевого самоврядування. 1 викладає в ОРІДУ на кафедрі європейської інтеграції, 1 продовжує наукову роботу в Інституті політичних досліджень м. Бордо з метою отримання ступеню Ph.D.
       Стажування магістрантів ОРІДУ не тільки зробило вагомий внесок у сферу вдосконалення їхніх професійних знань та навичок, що стало основою їхньої службової чи наукової кар'єри, але й сприяло подальшому розвитку співробітництва ОРІДУ з французькими навчальними закладами.
       У 1997 році під час перебування у Франції група стажистів від ОРІДУ, виконуючі завдання адміністрації Інституту, зустрілася з пані Елен Мазіран, шефом департаменту Європа-Північна Америка дирекції зовнішніх зв'язків ІІАР, та паном Жеральдом Гарсія, уповноваженим представником з питань адміністративних зв'язків при Посольстві Франції в Україні. У ході зустрічі стажисти підтвердили намір ОРІДУ налагодити співробітництво з відповідним навчальним закладом Франції, що було висловлено директором Інституту О.П.Якубовським в листі до Посольства Франції в Україні (липень 1997 року), та передали запрошення відвідати Одесу.

       Ініціатива ОРІДУ була сприйнята позитивно, і в жовтні 1997 року до Одеси прибула французька делегація у складі:

  • п. Жеральд Гарсія - уповноважений представник з питань адміністративних зв'язків при Посольстві Франції в Україні;
  • п. Елен Мазіран - шеф департаменту Європа-Північна Америка дирекції зовнішніх зв'язків Міжнародного інституту державної адміністрації;
  • п. Бернард Дує - директор генерального секретаріату з регіональних питань префектури регіону "Пеі де ля Луар", представник директора Регіонального інституту управління м. Нант.

       В ході візиту гості провели зустрічі з керівництвом Інституту (на той час Одеського філіалу Української академії державного управління при Президентові України), ознайомилися з його структурою, організацією навчального процесу, зустрілися зі слухачами, представниками професорсько-викладацького складу, відвідали навчально-наукові та адміністративні підрозділи, оглянули матеріально-технічну базу. П.Мазіран і п.Дуе провели лекції-співбесіди із слухачами за темами: "Місце України і Франції в Європі. Державна служба у Франції" та "Адміністративний устрій у Франції". Також члени делегації зустрілися з першим заступником голови Одеської обласної державної адміністрації С.Р.Гриневецьким.
       В результаті візиту делегація дійшла до висновку щодо можливості здійснення тривалого взаємовигідного співробітництва між ОРІДУ та Регіональним інститутом управління м. Нант (РІУ м.Нант).

       Відповідно до досягнутих домовленостей був укладений Протокол намірів про співробітництво між Регіональним інститутом управління м. Нант та Одеським філіалом УАДУ при Президентові України, який 17 жовтня 1997 року підписали директор ОФ УАДУ О.П.Якубовський та директор РІУ м. Нант п.Торрес. Протокол передбачав проведення спільної методологічної та наукової діяльності з метою удосконалення програм підготовки державних службовців, проведення програм стажувань у місті Нант для слухачів та викладачів ОРІДУ, підтримку викладання французької мови в рамках магістерської програми ОРІДУ, організацію комунікативних заходів в Україні та Франції для керівників, викладачів та слухачів, обмін літературою.
       У червні 1998 року до Одеси прибув з тижневим візитом пан Бернар Дуе, директор генерального секретаріату з регіональних питань префектури регіону "Пеі де ля Луар", представник директора РІУ м. Нант. Пан Бернар Дуе прочитав лекції слухачам Центру підвищення кваліфікації кадрів (група віце-мерів Південного регіону) з питань організації французької системи управління, структури державних органів управління, системи органів місцевого самоврядування та децентралізації, державної реформи. Також, в ході візиту до ОРІДУ було розроблено програму співробітництва на 1998-1999 роки між РІУ м. Нант та ОРІДУ.
       У жовтні 1998 року в РІУ м.Нант з тижневим робочим візитом перебувала делегація ОРІДУ (склад делегації: ректор НАДУ В.І.Луговий, директор ОРІДУ О.П. Якубовський, начальник навчального відділу І.Л.Росколотько, завідувач кафедри менеджменту А.І.Рибак). Члени делегації зустрілися з керівництвом РІУ, відвідали префектуру Луар-Атлантік, Мерію м.Нант, взяли участь у конференції "Роль держави та її взаємодія з територіальними утвореннями", взяли участь у засіданні круглого столу "Організація університетського навчання"; ознайомилися з системою підготовки державних службовців у Франції, досвідом функціонування адміністративних закладів. В ході візиту були узгоджені напрямки співпраці на 1999 рік.
       Аспірант ОРІДУ (стажист ІІАР 1997 року) В.Карпенко протягом 1998-1999 навчального року навчався в РІУ м. Нант за програмою "cycle long". За рекомендацією ОРІДУ та при сприянні Посольства Франції в Україні В. Карпенко отримав стипендію Французького Уряду (з 2007 року В. Карпенко - докторант ОРІДУ).
       У 1999 році делегація у складі пана Мішеля Тебо, комісару Французького Уряду в регіональній рахунковій палаті регіону Пуату-Шарант, генерального секретаря міста, та пана Мішеля Прово, радника регіональної рахункової палати регіону Пеі де ля Луар, відвідали з візитом Одесу. В рамках візиту п.Тебо та п.Прово зустрічалися з адміністрацією Інституту, професорсько-викладацьким складом, слухачами, що вивчають французьку мову; провели лекції для слухачів спеціальностей "Державне управління" та "Управління проектами", лекцію-диспут для секретарів міських рад Південного регіону України - слухачів Центру підвищення кваліфікації кадрів. В ході робочих зустрічей з фахівцями кафедри економіки, фінансів та інформаційних технологій ОРІДУ було визначено взаємний інтерес щодо проведення спільних науково-практичних досліджень за темою "Методи та засоби автоматизації процесу аналізу економічної та соціальної ефективності державних підприємств".
       Пропозиції щодо подальшого розвитку співробітництва, які були обговорені в ході візиту, були направлені директорові РІУ м.Нант п.Жан П'єр Журдену.

       В лютому 2001 року ОРІДУ розробив пропозицію щодо участі спільно з РІУ м. Нант у консорціумі виконавців проекту "Державне управління: через обміни до нового досвіду" для подання на конкурс програми TEMPUS-TACIS. Головними напрямками проекту було окреслено вивчення попиту на підготовку державних службовців з боку органів державного управління та місцевого самоврядування Півдня України, проведення порівняльного аналізу щодо підготовки державних службовців та менеджерів у Франції та Україні, залучення спеціалістів РІУ м. Нант до проведення лекцій та практичних занять в ОРІДУ, організація програм стажувань.
       В цьому ж році в ОРІДУ перебував з візитом радник Посольства Франції в Україні з питань культури та співробітництва пан Олів'є Гійом. Пан Гійом ознайомився з системою підготовки та підвищення кваліфікації державних службовців на базі ОРІДУ, зустрічався зі слухачами, що вивчають французьку, та з викладачами французької мови, вивчав потреби Інституту та обговорював з керівництвом Інституту можливість підтримки з боку Посольства Франції в Україні співробітництва між ОРІДУ та РІУ м.Нант.
       В 2001 старший викладач кафедри української та іноземних мов Левіна О. пройшла навчання у Школі іноземних мов "Аккорд" (м. Париж).
       У 2002 році старший викладач кафедри економіки, фінансів та інформаційних технологій ОРІДУ П.Петриченко пройшов 3-місячне стажування в Університеті Ніцци - Софія Антіполіс в рамках Проекту ТEMPUS ТACIS M_JEP-21224-2000 "Мобільна мережа: Європа - Чорне море" (ОРІДУ брав участь у впровадженні цього проекту протягом 2002-2004 років у складі консорціуму, у який ввійшли Університети Франції, Італії, Португалії).

       У вересні 2004 року директор ОРІДУ Пойченко А.М. перебував у Франції (м. Париж) у складі делегації Одеської обласної державної адміністрації. Члени української делегації провели більше ніж 30 двосторонніх зустрічей з французькими підприємствами, організаціями та закладами. В ході візиту українською стороною були представлені презентації, проведено бізнес-форум за участю представників ділових кіл Франції при підтримці Асоціації французьких промисловців МЕДЕФ Інтернешнл, взята участь у засіданнях круглих столів з актуальних питань економічного, наукового та бізнес-співробітництва. Поїздка мала ознайомчий характер задля вивчення інтересів французької сторони щодо співпраці з Одеською областю та внесення відповідних уточнень в магістерські програми з державного управління та проектного менеджменту, визначення пріоритетних напрямків співпраці ОРІДУ з французькими внз. В ході зустрічі із заступником голови Регіональної Ради Іль-де-Франс з питань міжнародного та європейського співробітництва пані Ж. Аддад було досягнуто попередніх домовленостей щодо підписання рамкової угоди між Одеською областю та регіоном Іль-де-Франс у галузі освіти.

       З 2005 року ОРІДУ НАДУ при Президентові України бере участь у проекті TEMPUS TACIS "Тренінгові програми для підготовки державних службовців України з питань європейської інтеграції (V - VІІ категорій)" і продовжуватиметься по серпень 2008 р. Проект здійснюється консорціумом у складі Лондонського столичного університету (Великобританія),Університету Гренобля (Франція), Університету коледжу КОРКУ (Ірландія) та ОРІДУ (Центр підвищення кваліфікації кадрів та кафедра європейської інтеграції). Метою проекту є створення передумов для запровадження в регіональних інститутах НАДУ при Президентові України нових тренінгових програм з європейської інтеграції, як в очному так і в дистанційному форматі, для підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування (V - VІІ категорій), завдяки яким службовці зможуть розробляти та запроваджувати політику у сфері євроінтеграції та взаємодії з сусідніми країнами. В рамках проекту представники Інституту взяли участь у стажуванні у Великобританії. Викладачі ОРІДУ розробляють модулі з питань європейської інтеграції: "Основи європейської інтеграції", "Державне управління в країнах-членах ЄС (національний рівень)", "Державна служба в Європейському Союзі. Розвиток державної служби в Україні. Європеїзація української державної служби".

       Підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Головним управлінням державної служби України та Генеральною дирекцією адміністрації та державної служби Франції (DGAFP) та Угоди про співробітництво між Національною академією державного управління при Президентові України та Національною школою управління Французької Республіки (1 грудня 2006 року) відкриває шлях до активного обміну досвідом щодо проблем децентралізації, визначення ролі навчальних закладів, що забезпечують підготовку державних службовців, та позиціонування регіонального розвитку в структурі навчальних програм. Це - новий етап встановлення і розвитку співробітництва в галузі базової та постійної професійної підготовки державних службовців двох країн.
       Ці основоположні документи були підписані префектом, генеральним директором DGAFP паном Полем Пені та начальником Головдержслужби України паном Т. Мотренко під час проведення Регіонального семінару "Виклики адміністративної реформи та реформи державної служби" Місії двосторонньої співпраці між Україною та Францією у сфері державної служби та адміністративної реформи, в роботі якого взяв участь директор ОРІДУ НАДУ при Президентові України пан М.М.Іжа.
       26-30 травня 2007 року технічний радник при Головному управлінні державної служби України п. Анн Азам-Прадей та помічник технічного радника п. Лідія Зубицька відвідали ОРІДУ. В ході візиту п. Анн Азам-Прадей провела презентацію "Розвиток державної служби та система підготовки державних службовців у Франції". Під час зустрічей з керівництвом Інституту були обговорені практичні кроки у напрямку інтенсифікації співробітництва Інституту з відповідними навчальними закладами Франції та можливості адаптування в ОРІДУ французького досвіду професійної підготовки та підвищення кваліфікації державних службовців.
       8-15 червня 2007 року директор ОРІДУ М. М. Іжа у складі української делегації перебував з навчальним візитом у Франції. Під час візиту делегація відвідала та ознайомилась з роботою низки органів державної влади Франції, регіональних інститутів, які займаються підготовкою державних службовців, тощо. Також був підготовлений проект угоди про співпрацю між ОРІДУ та Регіональним інститутом управління м. Нант та передано директору РІУ м. Нант для опрацювання та внесення пропозицій.
       З 30 жовтня по 1 листопада 2007 року в Одеському регіональному інституті державного управління (ОРІДУ) перебувала пані Моніка Барб'є - директор Регіонального інституту управління м. Нант (Франція). Під час візиту п. Моніка Барб'є взяла участь у щорічній міжнародній науково-практичній конференції ОРІДУ "Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації" і виступила на пленарному засіданні з доповіддю "Підготовка державних службовців в Регіональному інституті управління м. Нант".
       1 листопада в ОРІДУ з робочим візитом перебував Аташе з питань співробітництва Посольства Франції в Україні п. Філіп Бернар.
       Були проведені зустрічі п. Моніки Барб'є та п. Філіпа Бернара з директором ОРІДУ М. М. Іжею, адміністрацією Інституту, представниками професорсько-викладацького складу, аспірантами та слухачами денної форми навчання факультету державного управління.
       Базуючись на результатах, що були досягнуті під час візиту, була підписана Угода про співробітництво між Одеським регіональним інститутом державного управління та Регіональним інститутом управління м. Нант.
       В рамках підписаної Угоди між ОРІДУ та РІУ м. Нант проведено дві відеоконференції за темами "Французька організація управління: еволюція та динаміка, реформи, які тривають" (23 вересня 2008 року ) та "Державні інституції України" (16 жовтня 2008 року).
       В період з 12 по 23 листопада 2008 року слухачка ІІ курсу факультету державного управління Інституту Н.В. Бєдєлєва проходила стажування на базі РІУ м. Нант. Стажування відбувалося за фінансовою підтримкою Посольства Франції в Україні. В рамках візиту стажистка від ОРІДУ Н.В. Бєдєлєва взяла участь у низці зустрічей з представниками адміністративних установ Франції центрального та місцевого рівнів, а також підрозділів муніципалітету м. Нант.
       У травні 2005 року в ході підготовки та святкування Дня Європи в м. Одесі (ОРІДУ був визначений офіційним представником Європейської комісії в Україні) ОРІДУ співпрацював із Французьким культурним центром "Альянс Франсе". Варто відмітити, що ОРІДУ має давні добрі стосунки з Французьким культурним центром. "Альянс Франсе" та директор Центру пані М. Кастеллан особисто постійно надають значну допомогу ОРІДУ щодо підтримки викладання французької мови: викладач французької мови А.П.Маєв регулярно відвідує Центр, де знайомиться з новітньою літературою, отримує аудіо- та відеозаписи для проведення занять, кожного року слухачі, що беруть участь у конкурсі на отримання стипендії Посольства Франції в Україні, проходять в Центрі тестування на знання французької мови.
       2 листопада відбулася робоча зустріч директора ОРІДУ М. М. Іжи з Аташе з питань співробітництва у галузі французької мови Посольства Франції в Україні п. Мішелєм Максимовичем та щойно призначеним директором Французького центру в Одесі п. Фаб'єном Нера. Під час зустрічі було досягнуто домовленості щодо запровадження програми для викладачів та науковців ОРІДУ з вивчення французької мови при підтримці Посольства Франції в Україні та Французького центру в Одесі.
       Програма тривала з 15 листопада 2007 року і була завершена 9 квітня 2009 року. В ході реалізації зазначеної програми 4 представники Інституту успішно склали іспит DELF та отримали міжнародні сертифікати володіння французькою мовою рівня А1.
       5 травня 2008 року була підписана Угода про співробітництво між ОРІДУ та Альянс Франсез в м. Одеса. В рамках співпраці з Альянс Франсез в м. Одеса до роботи в ОРІДУ залучаються стажери з Франції, які проводять заняття з французької мови, виступають з лекціями-презентаціями перед слухачами та студентами.
       ОРІДУ постійно підтримує зв'язки з Посольством Франції в Україні. Надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні п. Жак Фор тричі перебував з робочим візитом в ОРІДУ (13 квітня 2009 року, 16 вересня 2010 року та 30 листопада 2010 року). В рамках візитів пан Посол виступав перед колективом Інституту, обговорювалися питання щодо співробітництва ОРІДУ з французькими навчальними закладами та організаціями-партнерами.
       25 вересня 2012 року відбувся робочий візит до ОРІДУ делегації Посольства Франції в Україні. До складу делегації входили Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Ален Ремі з дружиною, директор Регіонального інституту управління м. Нант Жан-Люк Гіймото та аташе з питань технічного співробітництва Посольства Анна Розенстіль.
       У рамках програми візиту члени делегації дізналися про основні напрямки діяльності навчального закладу, систему підготовки кадрів в Національній академії державного управління при Президентові України та її регіональних інститутах, навчальну та наукову роботу, факультети, спеціальності і форми навчання, історію співпраці закладу з французькими партнерами.
       У вересні 2012 року наш інститут виступив співорганізатором Щорічних Рішельєвських читань на тему: "Розвиток державної служби та служби в органах місцевого самоврядування в умовах реалізації адміністративної реформи в Україні", метою якого було обговорення актуальних питань модернізації державної служби та служби в органах місцевого самоврядування на сучасному етапі. В заході взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Ален Ремі, представники Посольства, директор Альянс Франсез в Одесі Сільвен Бано та експерти з Франції.


Також шукайте нас у соціальних мережах
ОДЕСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ
ВСІ ПРАВА ЗАХИЩЕНІ 2014 - 2019 ©